Edukacja seksualna/Do czytania

Porozumienie na rzecz edukacji seksualnej dzieci i młodzieży w polskiej szkole

Zgodnie z założeniami kairskiego porozumienia z 1994r. dotyczącego edukacji seksualnej, należy zapewnić młodzieży dostęp do edukacji, informacji i usług, które umożliwią im zrozumienie własnej seksualności.
Zapraszam do zapoznania się z poradnikiem wyznaczającym założenia i cele edukacji seksualnej w szkole.

Trochę lektury czyli co proponuje nam Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne – American Psychological Association (APA) – to stowarzyszenie psychologiczne powstałe w 1892r. na Clark University, aktualnie z siedzibą w Waszyngtonie. Obecnie liczy ponad 154 000 członków na całym świecie.
Za swoją misję APA uważa upowszechnianie, poszerzanie i zastosowanie wiedzy psychologicznej z pożytkiem dla społeczeństwa i poprawy życia ludzi.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z szeroką tematyką psychologiczną zawartą na stronie tego Towarzystwa.

Edukacja antydyskryminacyjna w polskich szkołach

Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej stworzyło raport dotyczący edukacji antydyskryminacyjna i jej standardów jakościowych. Jest to praca zbiorowa stanowiąca próbę uporządkowana i nazwania tego, czym jest edukacja antydyskryminacyjna i co decyduje o jej jakości.

O edukacji seksualnej w polskich domach - nowy raport "Pontonu"

Zachęcamy do przeczytania raportu Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton: "Skąd wiesz? Jak wygląda edukacja seksualna w polskich domach". Ciekawy i ważny głos w dyskusji na temat wprowadzenia edukacji seksualnej do polskich szkół.

Postawy wobec gejów i lesbijek - raport CBOS

Temat dotyczący tego, czym jest i jak się kształtuje orientacja seksualna oraz tego, w jaki sposób traktowane są w polskim społeczeństwie osoby homoseksualne, wciąż jest tematem budzącym wiele emocji. W lipcu 2010 r. Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało raport pt. "Postawy wobec gejów i lesbijek". Zachęcamy do jego przeczytania.

Czego młodzież nie wie o seksie? Raport z Wakacyjnego Telefonu Zaufania 2010 Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”

W roku 2010 linia Telefonu Zaufania funkcjonowała w lipcu i w sierpniu trzy godziny dziennie, przez trzy dni w tygodniu. Dyżur pełniło 10 wolontariuszy. Odpowiadali oni na pytania telefoniczne i smsowe otrzymane od nastolatków. Telefon cieszył się dużym zainteresowaniem - podczas jednego dyżuru przychodziło nawet 200 smsów. W sumie wolontariusze odpowiedzieli na 1788 pytań.

Raport z Wakacyjnego Telefonu Zaufania (Ponton) 2009

Wakacyjne Pogotowie Pontonowe, czyli telefon zaufania dla młodzieży, pod którym w lipcu i sierpniu konsultanci odpowiadali na pytania młodych ludzi związane z dojrzewaniem, antykoncepcją i seksualnością, uruchomiono w 2009 roku po raz czwarty. Akcja po raz kolejny udowodniła, że stan wiedzy młodzieży w zakresie edukacji seksualnej jest zatrważająco niski.

Jaka edukacja seksualna takie jest młodzieży wychowanie...

25 czerwca 2009 r. odbyła się konferencja prasowa organizowana przez Ponton. Przez trzy miesiące Grupa Ponton zbierała od młodzieży e-maile z opisami ich doświadczeń z edukacją seksualną w szkołach. W odpowiedzi grupa dostała ponad 600 listów od młodych ludzi. Na podstawie zebranego materiału przygotowano specjalny raport - zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.